Anasayfa / blog / Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri bayrağı, 2 Aralık 1971 tarihinde kabul edilmiştir. Bayrak üzerinde Arap birliğini temsilen kırmızı, yeşil, beyaz ve siyah renkler bulunmaktadır.

Bayrakta kırmızı renk dikey olarak bulunurken, yeşil, beyaz ve siyah renk ise yatay olarak 3 eşit parça olarak bulunmaktadır.

Kırmızı renk; cesareti, gücü, sertliği ifade etmektedir.

Yeşil renk; iyimserlik, sevinç ve umut anlamına gelmektedir.

Beyaz renk; dürüstlüğü, barışı ve temizliği sembolize etmektedir.

Siyah renk ise aklın gücü ile düşmanların yenilgisini ifade etmektedir.

Bayrağın baskı işleminde kullanılacak olan CMYK renk değerleri kanun ile belirlenmiştir. Buna göre kırmızı renk 0-100-100-0, yeşil renk 100-0-100-15, beyaz renk 0-0-0-0, siyah renk ise 10-0-0-100’dir.

Bayrak kabul edildiği tarih olan 1971 yılında Abdullah Muhammed Almaainah tarafından tasarlanmıştır.

Ülke yedi emirlikten oluşmuştur. Bunları sayacak olursak; Abu Dabi, Acman, Dubai, Şarika, Güceyre, Ummül-Kayyeyn ve Resul’u-Hayme’dir.

Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı
Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı

Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı Kumaş Seçimi

Bayrak üretiminde iki farklı kumaş çeşidi kullanılmaktadır. Genellikle iç mekanlarda saten kumaş, dış mekanlarda ise raşel kumaş tercih edilmektedir.

Saten kumaş; iç mekanlarda kullanılan masa bayrakları, makam bayrakları ve kırlangıç bayraklar tercih edilmektedir. Gözeneksiz kumaş olduğundan ülke bayrakları kumaş üzerinde daha canlı ve parlak bir şeklide durmaktadır.

Raşel kumaş; gözenekli bir yapıya sahip olduğundan daha çok gönder bayrakları, elde sallanan sopalı bayraklar, ipe dizili bayraklar, plaj bayraklarında kullanılmaktadır. Olumsuz dış hava şartlarına diğer kumaş çeşitlerine göre daha çok dayanmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı Ölçüleri

Ülke bayraklarını kullanım alanlarına birçok değişik ölçüde üretimini yapmak mümkündür.

Masa bayrakları 8×30 cm, 10×30 cm ve 15×22,5 cm olarak yapılabilmektedir. Makam bayrakları ise 100×150 cm ölçüsünde yapılır. Kırlangıç bayraklar kullanılacak olan yere bağlı olarak değişik ölçülerde yapılabilir fakat en çok tercih edilen ölçüler 50×150 cm, 50×200 cm ve 70×200 cm’dir.

Bayrak direğine asılan gönder bayrakları 70×105 cm, 100×150 cm, 150×225 cm en çok tercih edilen ölçülerdir. İpe dizili olan bayrakların ise tercih edilen ölçüleri 20×30 cm, 30×45 cm’dir.

Türkiye’nin Her Yerine Bayrak Satışı

Büyük bir titizlikle değişik ölçülerde üretimini yapmış olduğumuz Birleşik Arap Emirlikleri bayrak siparişleriniz, belirtilen günde Türkiye’nin neresinde bulunursanız bulunun anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları ile size gönderiyoruz

Bir de buna bakın

Atatürk Posteri Bez

Atatürk Posteri Bez

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resimlerinin yüksek çözünürlüklü baskı kalitesi, canlı …

%d blogcu bunu beğendi: