Anasayfa / blog / Bangladeş Bayrağı

Bangladeş Bayrağı

Bangladeş bayrağı, 17 Ocak 1972 tarihinde kabul edilmiş ve günümüzde Bangladeş ülkesinin kullanmış olduğu ulusal bayraktır. Bayrak yeşil ve kırmızı renklerden oluşmaktadır.

Bayrak tasarımı olarak Japonya bayrağına benzemektedir. İki ülke bayrağı arasındaki tek fark Japonya bayrağının zemin rengi beyaz iken Bangladeş bayrağının zemin rengi yeşildir.

Bangladeş bayrağının zemin rengi daha önce belirttiğimiz gibi yeşildir, bayrağın orta kısmında kırmızı yuvarlak şekil bulunmaktadır.

Yeşil renk; ülke topraklarının zenginliği ve yeşil bitki örtüleri ile kaplı olduğunu ifade ederken kırmızı renk ise ülkenin bağımsızlığı için dökülen kanları ifade etmektedir.

Kırmızı rengin yuvarlak olmasının sebebi, ülke topraklarına doğan güneşi ifade etmesidir.

Bangladeş bayrağı, ressam Quamrul Hassan tarafından tasarlanmıştır ve ilk olarak ülke topraklarında Dakka Üniversitesinin gönder direğine çekilmiştir.

Bangladeş Bayrağı
Bangladeş Bayrağı

Bangladeş Bayrağı Ölçüleri Nelerdir?

Ülke bayrakları imalatında o ülke devletinin kanunları ile belirlemiş olduğu belli kriterler vardır. Bu kriterlerin biri bayrağın en, boy oranıdır. Bangladeş bayrağında bu oran 2:3’tür.

Bu orantıya göre imalatı yapılabilecek bayrak ölçülerine örnek verecek olursak;

15×22,5 cm, 20×30 cm, 30×45 cm, 40×60 cm, 50×75 cm, 60×90 cm, 70×105 cm, 80×120 cm, 100×150 cm, 120×180 cm, 150×225 cm, 200×30 cm, 300×450 cm’dir. Bu ölçüler dışında oranlara sadık kalınmak şartı ile her ölçü üretim yapılabilmektedir.

İmalatı Nasıl Yapılmaktadır?

Bangladeş bayrağı başta olmak üzere tüm ülke bayraklarının imalatında ilk önce kullanmak istediğiniz yere göre ölçü belirlenmesi ve kumaş seçimi yapılmaktadır.

Ülke bayraklarında genellikle iç mekanlarda saten kumaş tercih edilirken, dış mekanlarda raşel kumaş tercih edilmektedir.

Yapılacak olan bayrağın ölçüsünün belirlenmesi ve kumaş seçimi sonrasında dijital tekstil baskı makinelerimizde canlı renklere sahip olan bayraklarınızın baskı işlemi yapılır. Bu işlem sonrasında boyanın kumaş üzerinde daha canlı renklere sahip olması için fikse işlemi yapılmaktadır.

Baskı ve fikse işleminden sonra masa bayrakları ve kırlangıç bayrak modeli gibi çeşitlerin kenarlarına sıcak kesim uygulanırken, diğer bayrakların kenarlarına çift dikiş uygulanır.

Tüm işlemlerin ardından bayraklarınız tek tek paketlenerek, sizlere gönderilmek üzere kargo yapılır.

Bir de buna bakın

Atatürk Posteri Bez

Atatürk Posteri Bez

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resimlerinin yüksek çözünürlüklü baskı kalitesi, canlı …

%d blogcu bunu beğendi: